niedziela, 26 lutego 2012

Jak łatwo uszyć patchwork? Jak używać podkładu z klejem do patchworku?

Każdy kto rozpoczyna szycie patchworku marzy o tym by szwy układały się prosto, a materiał się nie marszczył. Takim ułatwieniem pracy jest wykorzystanie przy szyciu profesjonalnego podkładu z klejem do patchworku niemieckiej marki produktów Vliseline (należy do nich również flizelina dwustronna z klejem i podkłady do patchworku bez kleju).


Podkład ułatwiający szycie patchworku to cieniutka flizelina z klejem z nadrukowaną siatką centylową w kwadraty. Wymiar pojedynczego kwadratu to 2,5 x 2,5cm.
Poza tym, że ułatwi nam szycie, będzie również delikatnie usztywniał wzór, dzięki czemu tkaniny nie będą się marszczyć lub przesuwać względem siebie.
Podkład ten możecie nabyć w Szmatce Łatce.
TUTAJ

KROK 1
Wycinamy elementy patchworku-kwadraty lub prostokąty.

KROK 2
wycięte części tkanin kładziemy na podkładzie po stronie kleju. Najlepiej jeśli poszczególne elementy mają wymiary w calach, tak że ułożone są według nadrukowanych siatek kwadratów.

KROK 3
Tkaniny przyprasowujemy żelazkiem na programie bawełna, tak by przykleiły się do podkładu.

KROK 4
Zginamy całość w miejscu przyszłych szwów. Po drugiej stronie przeszywamy na odległość stopki od krawędzi zgięcia, wzdłuż nadrukowanych linii. Dzięki temu szwy będą idealnie proste. W tym kroku przeszywamy wszystkie poziome szwy w bloku (równoległe do siebie).

KROK 5
Rozprasowujemy po stronie tkaniny.

KROK 6
Miejsca krzyżowania się szwów nacinamy. Staramy się nie dochodzić do samego szwu. Ten zabieg pozwoli na lepsze układanie się elementów tkanin między sobą.


KROK 7
Teraz zginamy całość zgodnie z pionowymi szwami (prostopadłymi do poprzednich). Przeszywamy po drugiej stronie.

KROK 8
Blok patchworku jest gotowy. Warto go jeszcze przeprasować.

W ten sposób można szybko szyć bloki do patchworku, np. przód poduszki, narzuty, bieżnika. Na podkładzie ukladamy wszystkie elementy a potem przeszywamy najpierw poziome , a potem pionowe szwy.

Podkładu nie odrywamy po szyciu. W czasie prania nie kurczy się.
Powodzenia:)

1 komentarz:

Gucia pisze...

swietny tutorial, nie mialam pojecia o takim sposobie!