czwartek, 27 września 2012

Jak wydrukować tkaninę domowym sposobem:)


Dziś chciałabym opowiedzieć Wam jak można łatwo wydrukować tkaninę domowym sposobem. Jakiś czas temu pisałam Wam o profesjonalnym Photo Fabric dostępnym również w Szmatce Łatce.
Jak drukować z Photo Fabric?

Ten sposób, który pokażę Wam w tym poście dotyczy zwykłych tkanin.
W Szmatce Łatce znajdziecie profesjonalną tkaninę do drukowania Photo Fabric, na której nadruk się nie spiera. Nie trzeba namaczać jej w żadnym płynie, bo fabrycznie została przygotowana do druku:)
Tu ją znajdziecie:
PHOTO FABRIC

Dziś chciałabym pokazać Wam inny sposób drukowania. Jakiś czas temu czytałam o możliwości wydrukowania tkaniny z wykorzystaniem papieru do wykrojów Freezer Paper. Jest to papier powleczony z jednej strony specjalną folią ułatwiającą tworzenie aplikacji i wykrojów poprzez przyklejenie go do tkaniny za pomocą żelazka.
Postanowiłam spróbować tego sposobu.

W tym celu wycięłam z papieru Freezer Paper prostokąt o wymiarach kartki A4.


Za pomocą żelazka przykleiłam go do tkaniny bawełnianej Kona w kolorze natural . Ważne jest by tkanina bawełniana była dobrej jakości i nie rozciągała się:)

Freezer paper układamy błyszczącą stroną w stronę tkaniny.

Jaka jest funkcja Freezer Paperu w drukowaniu tkaniny? Służy on jako nieprzesuwalny usztywniacz- sama tkanina łatwo wkręciłaby się w drukarkę:)

Kolejnym krokiem jest staranne ułożenie naszego sklejonego duetu do podajnika na papier w drukarce atramentowej ( nie może być to drukarka laserowa!!!).
Układamy go tak by tkanina znajdowała się po stronie zadrukowanej. W mojej drukarce, gdzie papier wkłada się z przodu, musiałam włożyć duet tkaniną do dołu.

Na komputerze wybieramy sobie obrazek lub zdjęcie do druku. Ja wybrałam zdjęcie znaczka z okazji diamentowego jubileuszu Królowej Elżbiety II. Mam zamiar wykorzystać tkaninę z tą fotografią na okładce zeszytu:)

I drukujemy:

Otrzymujemy nadrukowaną tkaninę:

Pozostawiamy ją do wyschnięcia, a następnie odklejamy Freezer Paper z tyłu:

A teraz kilka moich spostrzeżeń:)
1.Niestety po zanurzeniu w wodzie celem usunięcia nadmiaru barwnika obrazek mi zbladł. Przy wykorzystaniu Photo Fabric było to zdecydowanie mniej widoczne. Nie polecam więc moczenia tkaniny tak jak było to w przypadku Photo Fabric.

2.Photo fabric jest sztywniejszy od Kony, łatwiej się na nim drukuje.

3.Kiedyś czytalam, że zamiast Freezer Paper można użyć papieru śniadaniowego. Mi niestety w tej opcji nie udało się wydrukować tkaniny- mój papier śniadaniowy nie przeszedł próby:(

4. Nie wiem jeszcze jak zachowywać się będzie mój obrazek w czasie prania:) Jeśli oczywiście nie wypłuczę go od razu pod bieżącą wodą. W każdym razie do torebki lub jako aplikacja na okładkę zeszytu nadaje się doskonale:)

Konkludując- po wydrukowaniu tkaniny tym sposobem nie wkładajcie jej pod wodę:)
6 komentarzy:

Joanna @ Shape Moth pisze...

Niestety, druk (drukarka atramentowa) ze zwyklego materialu (niczym nie zabezpieczonego) sie spierze. Jest specjalny plyn Bubble Jest Set 2000, w ktorym namacza sie dowolny naturalny material a po wyschnieciu mozna na nim drukowac i sie nie spiera. Mi niestety drukarka sie zacina, gdy probuje drukowac na materiale + freezer paper.

Kangala pisze...

No właśnie tego prania najbardziej się boję. Z photo Fabric nie miałam takich dylematów, bo on chyba wstępnie jest przygotowany na takie atrakcje:) Zastanawiałam się jeszcze nad zalaminowaniem zadrukowanej tkaniny. Są takie specjalne flizeliny, które w domu można wykorzystać do tego. Kirie- dzięki za info o Bubble Set. Idę go namierzyć:)

Beata pisze...

Czytając twój post widziałam ze napisze Ci o Bubble Jet Set http://comptoir-phoceen.fr/patchwork-fournitures-diverses-c-68277084/35578-bubble-jet-set-2000.html
płyn jest bardzo dobry i się sprawdza ,mały kursik http://laplechere.canalblog.com/archives/2007/03/13/4287352.html

LUNA pisze...

No własnie tego się obawiałam ,że nadruk i tak sie spierze , a ja chce trwały , a ten specyfik gdzie mozna kupic?

Kangala pisze...

Ten sposób, który pokazałam Wam w tym poście dotyczy zwykłych tkanin.
W Szmatce Łatce znajdziecie profesjonalną tkaninę do drukowania Photo Fabric, na której nadruk się nie spiera. Nie trzeba namaczać jej w żadnym płynie, bo fabrycznie została przygotowana do druku:)
Tu ją znajdziecie:
http://szmatkalatka.pl/Photo_Fabric_tkanina_do_drukowania-k207-0-3-default.html

Leia pisze...

Wpadłam na bloga bo głównie interesował mnie druk offsetowy Wrocław. Na twoim blogu znalazłam jednak inspirację do działania i coś czuję, że chyba kupię niezbędne rzeczy by mi się udało robić takie rzeczy jak ty.