środa, 19 czerwca 2013

The Great British Sewing Bee- o książce i programie BBC

The Great British Sewing Bee

"The Great British Sewing Bee" to książka, o której niedawno wspominałam. Dziś chciałabym napisać coś więcej o tej fantastycznej pozycji na rynku księgarskim. Świeżo wydana przez brytyjskie wydawnictwo Quadrille Publishing, w tak krótkim czasie już podbiła serca wielu czytelników na całym świecie!

Skąd pomysł na tą książkę?
Jeśli czasem oglądacie program BBC2 to z pewnością program The Great British Sewing Bee nie umknął waszej uwadze. To seria odcinków w której najlepsi amatorzy szycia mają za zadanie uszycie różnych rzeczy. Ich końcowe efekty oceniane są przez May Martin i Patricka Granta- ekspertów krawiectwa ( ich podobizny widzicie na fotografii z obwoluty książki).

Skąd nazwa The Great British Sewing Bee?
Autorów serialu zainspirowały koła szyjących "Stitch for Victory" (szyj dla zwycięstwa) spontanicznie powstające w czasie wojny. Ich patronką była angielska królowa Elżbieta, która postanowiła zachęcić kobiety do wspólnego szycia na rzecz żołnierzy walczących w czasie II Wojny Światowej. Dwa razy w tygodniu zapraszała przedstawicielki kół kobiecych do Pałacu Buckingham, aby razem szyć. Spotkania przebiegały w bardzo miłej atmosferze, a oprócz wspólnego szycia był czas na śmiechy, opowieści i przyjaźnie, które przetrwały długie lata.

Co znajdziecie w książce?


W ostatnich latach jesteśmy świadkami rewolucji w myśleniu o krawiectwie i szyciu. Powoli dociera do nas fakt, że szycie to jedna z tych umiejętności, która dostępna jest nie tylko dla wybranych osób kończących szkoły krawieckie. To umiejętność, która pomaga nam w codziennym życiu. Jeśli raz odkryjecie możliwości swojej maszyny, nigdy już nie będziecie chodzić w spodniach z przydługimi postrzępionymi nogawkami, a wasze dzieci i bliscy w niegustownych ubraniach. Krawiectwo otwiera się dla zwykłych ludzi, dla których możliwość uszycia coś samemu to niesamowita radość i powód do dumy.

Z pewnością ucieszy was fakt,że książka została specjalnie tak pomyślana, by osoba początkująca w szyciu lub znająca jego podstawy poprzez kolejne projekty do uszycia podnosiła swoje umiejętności. W książce znajdziecie wykroje dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Są wśród nich sukienki, spódniczki, fartuszki, zasłonki,żakiety, a także ubrania dla męskiej części rodziny:)
Zachwyciła mnie prostota i przejrzystość instrukcji, do których dołączone są schematy wykrojów. Należy je powiększyć i wydrukować samodzielnie. Jeśli macie problem z tym lub nie macie skanera to wydawnictwo pomyślało też o Was:)

Na stronie wydawcy znajdziecie gotowe wykroje, które można pobrać z internetu.
W tym celu należy wpisać swój adres mailowy, na który zostanie wysłany dany wykrój z książki w formacie do drukowania.
Znajdziecie je tutaj:
http://quadrille.co.uk/sewingbee/patterns

Dodatkowo na stronie,którą podałam wyżej w linku, znajdziecie krótkie lekcje szycia np. jak wszyć zamek?
(na dole strony pod tytułem "You Tube Videos" )

A dla osób, które nie mają możliwości oglądania BBC2 polecam odcinki serialu zamieszczone na You Tube. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "The Great British Sewing Bee".
Pierwszy odcinek znajdziecie tutaj:
Odcinek 1

Ta książka dostępna jest oczywiście w Szmatce Łatce w dziale przedsprzedaży.
THE GREAT BRITISH SEWING BEE

Miłej lektury i oglądania!


Brak komentarzy: